TSNUK_Vitrenko

Проєкт «Запитуй у фахівців: науковці КНУ імені Тараса Шевченка про #коронавірус» набирає обертів і збирає дедалі більше запитань. Пропонуємо вашій увазі відповіді університетських експертів.

На запитання «Як вплине пандемія на економічні процеси в Європі та Азії?» відповідає заступник декана економічного факультету з наукової роботи та міжнародного співробітництва, доктор економічних наук, доцент Андрій ВІТРЕНКО:

На жаль, Європа є тим регіоном, який найбільше постраждав від світової пандемії. Уряди багатьох країн провідних економік європейської спільноти за своїм рішенням зачинили підприємства, які не є підприємствами життєзабезпечення або не є підприємствами першої необхідності. Відзначимо, що частка цих підприємств складає до 30% валового внутрішнього продукту. А це означає, що кожен день, коли ці підприємства зачинені, Європа втрачає. Падіння європейського валового внутрішнього продукту в річних вимірах буде складати від 2 до 4 %. А цей відсоток залежить лише від того, наскільки довго підприємства будуть зачинені, наскільки довго будуть запроваджені жорсткі карантинні заходи. В громаді економстів вже ні в кого немає сумнівів у тому, що Європу чекає глибока економічна рецесія.

Щодо впливу пандемії і коронавірусу (COVID-19) на економіку Азії. Відзначимо, що економічний ландшафт Азії є досить різноманітним. Там є такі економіки як економіка Китаю (або фабрика світу), економіка Сингапуру, яка характеризується своєю інноваційністю. Але є й не досить інноваційні економіки. Наприклад, Бангладеш або Пакистан. Тому, якщо ми будемо описувати вплив пандемії на економіку азійську у цілому, необхідно узагальнити всі найвідоміші статистичні дані та цифри.

Аналітичні дані, якими ми оперуємо, свідчать про те, що економічна ситуація в країнах азійського регіону чи не найгірша за останні 60 років. Такого незначного зростання валового продукту не було ще ніколи. За аналітичними прогнозами, навряд чи валовий внутрішній продукт азійського регіону зросте більше ніж на один відсоток.

Така критична ситуація викликана наступними причинами. Перша – зупинка виробництва в самому Китаї, адже темпи зростання валового внутрішнього продукту Китаю знизяться з шести відсотків до одного відсотку в 2020 році. Друга причина – загальносвітовий шатдаун, тобто зупинка виробництва в усьому світі, особливо в таких провідних партнерах азійського регіону як економіки країн ЄС та економіка США. Отже, всі економісти стверджують, що відновлення докризових темпів економічного зростання економіки азійського регіону станеться не раніше ніж у 2021 році.