Чубаровзапровадження в Інституті філології (кафедра тюркології) із 2014 року спеціальності «кримськотатарська мова і література та переклад» коментують:

Рефат Чубаров,
голова Меджлісу
кримськотатарського народу:
– Величезний  людський потенціал молодих фахівців-вихідців із різних регіонів України, які закінчують КНУ імені Тараса Шевченка, з року в рік зміцнює країну. Переконаний, що серед молодих людей із Криму (йдеться не лише про татар), яким університет відкрив дорогу до навчання, до науки, не знайдеться жодної «пустої» людини. Випускники КНУ – люди, які відбулися у своїх спеціальностях, багато хто з них досить успішні й відомі попри свою молодість в усіх куточках країни і в світі. Так Університет «зшиває» молодими талантами, кадрами українську державу і сприяє її гідній репрезентації на міжнародному рівні.
У цьому контексті запровадження позаторік нової спеціальності «кримськотатарська мова і література та переклад» в Інституті філології Університету – не просто символічна подія. Ми очікуємо, що за кілька років перші випускники бакалаврату будуть готові до конкретної роботи в кримських умовах. У нас немає ніяких сумнівів у тому, що Крим на той час буде звільнений! Нещодавно на засіданні Меджлісу ми говорили про те, що можемо зробити для зміцнення цієї ініціативи Університету, для допомоги кафедрі тюркології і розширення її можливостей.
Коли наш народ повернеться до Криму, він неодмінно залишить по собі на материковій Україні започатковані тут свої добрі справи. І  наші ініціативи  продовжать люди, які живуть на цій землі. Я переконаний, що запроваджена в Шевченковому університеті спеціальність дасть імпульс для створення цілого факультету, де вивчатимуть не лише кримськотатарську мову, літературу та історію, а й вестимуть прикладні дослідження  Криму – українського Криму, вивчатимуть економічні моделі управління Криму з правами кримських татар, з правами української чи російської спільноти. Університет започаткував дуже добру справу. Сподіваюся й вірю в те, що вона стане динамічним проектом.

Ірина Покровська,
в.о.завідувача кафедри
тюркології Інституту філології:
- Плани відкриття спеціальності в Інституті виникли ще до окупації Криму. Так, з пропозиціями запровадити спеціальність кримськотатарське земляцтво звернулося до нас восени 2013 року.
Перші студенти, які вступили до університету на спеціальність «кримськотатарська мова і література та переклад», навчаються вже на другому курсі. Студентам подобається їхня спеціальність, вони добре говорять кримськотатарською (притому, що більшість із них не кримські татари, хоч вони також є). Крім мови, з інтересом вивчають історію і культуру її носіїв, лінгвокраїнознавство, цікавляться  мусульманською релігією.
Маємо певні успіхи студентів цієї спеціальності. Так, Євгенія Опікунова, яка навчається на 2 курсі, за програмою Еразмус в цьому семестрі поїхала вдосконалювати свою кримськотатарську мову на стажування до Туреччини (на кафедрі тюркських діалектів університету міста Киркларелі).
Нинішнього навчального року серед кримських першокурсників до нас вступив  Арслан Фазилов – онук відомого кримськотатарського письменника Ризи Фазилова. Йому, як і решті абітурієнтів, довелося дистанційно закінчувати українську школу (адже атестатів, виданих на окупованій території, Україна не визнає), не раз самостійно приїздити з Криму для складання ЗНО. Таке долають тільки діти, дуже вмотивовані до навчання саме в українському університеті.
ТІКА (Турецьке агентство зі співробітництва та координації), яке підтримує тюркомовні проекти  в усьому світі і вже давно співпрацює з нашим університетом, допомогло обладнати і відкрити в Інституті філології 1 вересня 2015 року Центр кримськотатарської мови і літератури, де ми проводимо навчальні та практичні заняття, відзначаємо народні та релігійні свята носіїв мови. Викладацьку практику плануємо організувати в єдиній нині в Україні школі з кримськотатарською мовою викладання у с.Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області.