конференція ЮристНауковці юридичного факультету КНУ не залишаються осторонь наймасштабнішої в Україні судової реформи. Останнім часом на тему змін процесуального законодавства тут відбулася низка заходів, які об’єднали університетську спільноту та адвокатів-практиків.

Олена ШУРИН,
юридичний факультет, асистент

На всеукраїнській науково-практичній конференції «Актуальні питання реформування процесуального законодавства в Україні», організованій кафедрою правосуддя, молоді вчені обговорили перспективи електронного правосуддя, суду присяжних у кримінальному процесі, забезпечення права на справедливий суд тощо.
Активне обговорення викликало питання запровадження «адвокатської монополії». Молоді вчені спільно зі знаними науковцями та практиками зважили всі «за» та «проти» такого кроку законодавця й дійшли висновку, що такі зміни відповідають європейським стандартам і загальноприйнятій світовій практиці.
Абсолютно новим для українського законодавства на відміну, скажімо, від німецького є запровадження процедури врегулювання спору за участю судді в цивільному процесі. І хоча тема спричинила жваву дискусію, молоді дослідники погодилися, що цей абсолютно інноваційний механізм здатний усунути низку проблем українського правосуддя.
Із запровадженням «адвокатської монополії» роль такої професії в нашому суспільстві значно зростає, як і вимоги до адвокатів. Тому тема адвокатської етики сьогодні актуальна як ніколи. Відповідаючи на виклики часу, кафедра правосуддя спільно з Радою адвокатів Київської області та Академією адвокатури України провели конференцію «Етичні засади адвокатської професії», у роботі якої взяли участь відомі адвокати та науковці.
– Здається, що етика стосується лише нас, адвокатів, і нікого більше, – зазначив   голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. – Однак правила адвокатської етики опосередковано стосуються і держави в цілому, і окремих громадян. Бо значною мірою саме від адвокатів залежить, чи буде мати місце в нашій країні належне дотримання прав і свобод людини. Тож адвокат просто зобов’язаний бути доброчесним і добросовісним.
Пропозиції й рекомендації, напрацьовані учасниками конференції, стануть підґрунтям для вдосконалення чинної редакції Правил адвокатської етики, – підбив підсумки модератор конференції, завідувач кафедри правосуддя, професор Микола Погорецький.