Тарас-Шевченко-самый-известный-поэт-УкраиныГідно зустрічає 200-літній ювілей Тараса Шевченка Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Виконується «План заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка». З ініціативи ректора академіка Л.В.Губерського в університеті було створено робочу групу (керівник – проректор С.А.Вижва, заступник – завідувачка кафедри історії української літератури і шевченкознавства О.М.Сліпушко, секретар – С.Р.Кагамлик). У її роботі взяли активну участь проректори, викладачі та співробітники всіх структурних підрозділів університету. На сайті університету створено електронний портал «Шевченко-іnfo”. Протягом останнього часу він став одним із найбільш відвідуваних. Встановлено контакти з Кембриджським університетом, на спеціальному сайті якого, приуроченому 200-річчю від дня народження Т.Шевченка, розміщується англомовна інформація про заходи, які відбуваються в нашому університеті.

Співробітники університету провели фундаментальну роботу зі збору матеріалів для експозиції Кирило-Мефодіївського братства, зібрали величезну кількість матеріалів. У межах загальнодержавного гуманітарного проекту «Шевченківські читання» в нашому університеті проведеноМіжнародну наукову конференцію «Святої правди голос новий» ( листопад 2012 р.) на базі Інституту філології спільно з Московським державним університетом імені М. Ломоносова та Національним музеєм Тараса Шевченка. В її роботі взяли участь учені з України, Росії, Індії. Відбулася Всеукраїнська щорічна наукова конференція «Тарас Шевченко і світ» (березень 2013 р.) на базі Інституту філології спільно з Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України і Національним музеєм Тараса Шевченка. У рамках конференції працювало 3 секції та дев`ять підсекцій, прозвучало понад 150 доповідей представників із України, Росії, Польщі. Проведено Всеукраїнську наукову конференцію «Тарас Шевченко у формуванні національної ідентичності українців» (м. Канів,  травень 2013 р.) на базі Центру українознавства філософського факультету разом із Шевченківським національним заповідником. Працювало п’ять секцій, з науковими доповідями виступили понад 60 учасників. У межах «Шевченківської весни» (березень 2013 р.) та «Днів науки Університету» в усіх підрозділах університету проведено Шевченківські читання під егідою НТСА.

З нагоди 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря провів «Шевченківський урок» в аудиторії ім.М.Максимовича 1 вересня 2013 року український літературознавець, заслужений працівник культури України С.А.Гальченко.

Проведено ремонтно-реставраційні роботи в Канівському природному заповіднику КНУ. Делегаціяуніверситету відвідала заходи, присвячені 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, які відбулися у вересні 2013 р. на Черкащині в с. Шевченкове  (колись с. Кирилівка) в спеціалізованій загальноосвітній школі-інтернаті з поглибленим вивченням предметів гуманітарно-естетичного профілю.

У жовтні 2013 року в Інституті філології КНУ проведено Міжнародну наукову конференцію «Етнознакові функції культури: мова, література, фольклор». У рамках конференції працювала секція «Тарас Шевченко у дзеркалі української та світової культури». У жовтні 2013 р. відбувся Міжнародний конгрес україністів, присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Університет узяв активну участь у його роботі. На пленарному засіданні конгресу виступив з вітальним словом ректор академік Л.В.Губерський. В Інституті філології працювали секції «Поетична спадщина Тараса Шевченка: минуле і сьогодення», «Фольклоризм і фольклоризація в творчості Тараса Шевченка», а також круглий стіл «Шевченко знаний і незнаний».

За підтримки ректора університету академіка Л.В.Губерського, проректора В.А.Бугрова в листопаді в університеті відбулася міська конференція «Феномен Тараса Шевченка: погляд крізь віки», присвячена 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря, організована КНУ спільно з Департаментом освіти й науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради.

Ректор університету Л.В.Губерський підписав договори про співпрацю з Національним музеєм Тараса Шевченка в Києві та Шевченківським національним заповідником. Наказом ректора створено Всеукраїнський науковий центр шевченкознавства при кафедрі історії української літератури і шевченкознавства Інституту філології. Призначено директора центру, затверджено план його роботи. Відбуваються систематичні походи студентів до  Національного музею Тараса Шевченка,  Шевченківського національного заповідника, Канівського природного заповідника та інших шевченківських місцьОголошено загальноуніверситетський конкурс студентських наукових робіт та есеїв, присвячених 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка «Мій Шевченко». У ньому беруть участь студенти всіх факультетів та інститутів університету.

У рамках циклу презентацій видань на вшанування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, ініційованого кафедрою історії української літератури і шевченкознавства, в Інституті філології за участю літературознавців-дослідників, зокрема професора Гарвардського університету Г.Грабовича, відбулася презентація ювілейного проекту від видавництва «Критика».

Велику роботу проводить ВПЦ «Київський університет». Уже побачив світ Шевченківський календар на 2014 рік, опубліковано монографію професорки О.М. Сліпушко «Духовна держава Тараса Шевченка», монографію проф. А.К.Мойсієнка «Слово в контексті Шевченкового тексту», І-ІІІ томи видання «Леонід Білецький. Шевченкознавчі студії» за редакцією чл.-кор. НАН України Р.П.Радишевського.

Вийшла друком програма факультативного курсу «Феномен Тараса Шевченка в культурному і гуманітарному просторі України і світу» (укладачі: О.М.Сліпушко, Л.М.Задорожна, Г.О.Шкрабалюк, Г.О.Гудима).

Друкуються: навчальний посібник «Історія української політичної думки» Центру українознавства філософського факультету, монографія проф. Н.В.Слухай «Світ сакрального слова Тараса Шевченка», монографія проф. Л.М.Задорожної «Шевченкові ремінісценції в поетичному світобаченні  Я.Щоголева», «Шевченкіана діаспори» за редакцією чл.-кор. НАН України Р.П.Радишевського. Готові до публікації видання «Мала книжка» Т.Шевченка, «ХОДІМО ДАЛЬШЕ, ДАЛЬШЕ СЛАВА…». Мистецька спадщина Тараса Шевченка 1847–1861 рр.: рисунок, акварель, сепія, гравюра», де вперше будуть  представлені не тільки акварелі, а й підготовчі роботи до них; передані до друку ювілейний випуск збірника «Шевченкознавчі студії» з вітальними словами ректора Л.В.Губерського та директора Інституту філології Г.Ф.Семенюка; перше в історії університету видання «Університетська шевченкіана» (вітальне слово Г. Ф. Семенюка, наукова редакція і передмова – О. М. Сліпушко, упорядкування – В. І. Гнатенко), де подано короткі нариси про всіх шевченкознавців, які були і є студентами чи співробітниками університету протягом 1834-2014 рр.;  ювілейне видання «Кобзаря» з передмовою Г. Ф. Семенюка, колективну монографію «Шевченкознавство в сучасному світі» (проф. Л.В.Коломієць, проф. І.П.Бондаренко). Завершується робота над створенням електронного словника мови Т. Шевченка (Н.П.Дарчук),  також готуються інші видання.

У газетах «Голос України», «Урядовий кур’єр», «Київський університет» опубліковано цикл статей про Т.Г.Шевченка та  Київський національний університет імені Тараса Шевченка, виконання нашого плану заходів. Готується до друку видання поезій Кобзаря українською та іноземними мовами. Виходить диск із записом хорових творів на слова Тараса Шевченка. На даний момент завершується створення фільмів про життя і творчість                   Т.Шевченка, зокрема Т.Шевченко і Київський університет, Т.Шевченко в Росії.

Вперше в історії університету прочитано цикл лекцій із факультативу «Феномен Тараса Шевченка в культурному й гуманітарному просторі України та світу» для студентів усіх факультетів та інститутів. Свідченням інтересу молоді до творчості поета стала їхня участь у конкурсі наукових і творчих робіт. Постійно діє виставка видань, присвячених 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка (ауд. 205 червоного корпусу).
Нині триває активна підготовка Шевченківського міжнародного літературного конгресу спільно з Міністерством культури України і МОН України. Видано наказ ректора університету                                  Л.В.Губерського «Про проведення Шевченківського міжнародного літературного конгресу, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка».

У рамках Конгресу пройдуть пленарне засідання і круглі столи в Інституті філології («Феномен Тараса Шевченка в українському літературному процесі», «Рецепції та переклади спадщини Тараса Шевченка»), на історичному факультеті («Роль Т.Шевченка в історії Української держави»), на філософському факультеті («Постать  Т.Шевченка в українській філософській думці»).

Крім запланованих, в університеті відбулося багато додаткових заходів, які розширюють спектр відзначення славного ювілею Кобзаря. Ініціативи й заходи університету являють собою масштабну гуманітарну програму, ставлять собі за мету визначити 2014 рік у свідомості українського народу як рік Тараса Шевченка.

О.СЛІПУШКО,

завідувачка  кафедри історії української літератури і шевченкознавства, професорка

 http://issuu.com/mrsdashas/docs/gazeta_4