rozetta-520x196Європейське космічне агентство успішно вивело з режиму сну міжпланетний зонд «Розетта». Завдання запущеного ще 2004 року зонда вартістю мільярд євро -  дослідження комети 67Р/Чурюмова-Герасименко, названої іменами її першовідкривачів – учених нашого університету.

«Розетта» почала свою мандрівку довжиною 5 мільярдів кілометрів з космодрома Куру 10 років тому. Її занурили в режим електронного сну два з половиною роки тому з метою економії енергії, адже зонд віддалився на 800 мільйонів кілометрів від Землі – у зону глибокого космосу.

Апарат отримав свою назву на честь знаменитого каменю rosetta stone, завдяки якому вчені у XIX столітті змогли розшифрувати давньоєгипетські ієрогліфи.

Із серпня 2014 року «Розетта» почне обертатися навколо комети Чурюмова-Герасименко на орбіті заввишки 20-30 кілометрів. У листопаді на поверхню комети планують спустити дослідний модуль Philae, який проведе моніторинг фізико-хімічних процесів, що відбуваються на поверхні комети і пов’язані з наближенням її до Сонця. Ці дані зроблять цінний внесок у вивчення ранніх етапів існування Всесвіту.

 

Ведучий космічних програм Euronews Джеремі Вілкс повідомляє: «Ця місія може мати величезне значення для майбутнього, адже вперше зонд має наздогнати комету, потім летіти поруч і висадить на її поверхню дослідний зонд. Раніше ми тільки роздивлялися й фотографували комети, але на поверхню ще не спускалися. Ми досліджували дані й припускали, з чого складаються комети. Тепер зможемо дізнатися, наприклад, чи містили комети воду, яка потрапила на Землю багато років тому. Вода, яку ми маємо, могла потрапити з комет так само, як і інші ключові елементи, необхідні для життя».

Журнал New Scientist включив приземлення “Розетти” на поверхню комети до десятки великих подій у галузі науки і технологій, очікуваних в 2014 році.