Один із тематичних розділів експозиції Музею історії КНУ відображає діяльність університету за часів Другої світової війни.

Як свідчать фотодокументальні матеріали експозиції, викладачі й студенти з перших днів війни штурмували військкомати, щоб іти на фронт, працювали на будівництві укріплень навколо міста, забезпечували евакуацію цінного наукового університетського обладнання й устаткування, виявляли стійкість і відвагу під час оборони міста Києва.

Мобілізовані до лав Червоної армії студенти, викладачі і співробітники університету героїчно боролися з ворогом на всіх фронтах війни, добровольці давали відсіч загарбникам у партизанських загонах та підпіллі. Багатьох випускників університету нагороджено орденами та медалями. Четверо з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Це –  Людмила Павличенко, Яків Батюк, Валентин Гришко, Володимир Мостовий. В експозиції Музею представлені їхні світлини та деякі особисті речі.

Архівні документи та інші різноманітні матеріали, виставлені в експозиції, розповідають про евакуацію Київського університету до м. Кзил-Орди (Казахстан) у складі Об’єднаного українського університету. Про це свідчить розпорядження РНК СРСР від 23 грудня 1941 року та низка інших документів.

Продовжуючи науково-навчальну роботу в тилу, студенти та викладачі працювали, щоб допомогти бійцям на передовій. На зароблені у вільний від навчання час кошти університет посилає на фронт спочатку один танк під назвою «Київський університет імені Шевченка», а згодом цілу танкову колону «За Радянську Україну». Доказом цього є представлені в експозиції дві урядові телеграми.

Тематичний підрозділ експозиції «Розвиток науки в період війни» розповідає про те, що в лабораторії Уфимського вітамінного заводу О. Палладін провів серію успішних експериментів і синтезував новий водорозчинний аналог вітаміну К, названий «вікасолом». Випробування «вікасолу» в клініках і шпиталях Уфи підтвердило його лікувальну цінність не лише при авітамінозі, але й при пораненнях. При захворюваннях, пов’язаних з кровотечею, «вікасол» практично сприяв загоюванню ран. В експозиції представлені: упаковки з препаратом 1943 та 1983 рр., авторське свідоцтво цього винаходу й світлини, на яких зображено вручення О. Палладіну Ордена Леніна. У роки війни винайдений О. Палладіним препарат урятував мільйони людських життів.

Низка документів розповідає про співробітниць університету Лідію Кухаренко, яка в роки війни вела пропагандистську роботу в партизанських загонах та працівницю політвідділу Марію Педенко. Також представлені документи О. Руська (ректора університету 1938-1944 рр.), В. Бондарчука (ректора університету 1944-1951 рр.), О. Маринича, М. Севериновського, А. Залевського, Н. Фоміна, М. Дятленка, Є. Сафонової та інших викладачів, студентів та співробітників університету.

Суттєво доповнюють експозицію музею речові експонати – особисті речі учасників війни, бойові нагороди, трофеї, привезені з фронту. Серед них: льотний шолом М. Гончаренка; польова сумка К. Джеджули; погони, петлиці та кокарда В. Спицького; кобура від пістолета партизанки-радистки М. Вовчик-Блакитної; польова сумка та навушники партизана-радиста О. Хабла; іменний годинник та лінійка Ю. Карханіна; трофейна лінійка І. Карнаухова; фронтова, похідна кварта бійця воєнізованої охорони університету Ф. Базася; записник, ручка та шкатулка Л. Кухаренко; фронтові сувеніри М. Гуртового; військовий мундир В. Гаврилюка; художній портрет Героя Радянського Союзу В’ячеслава Квітинського (автор Л.Спаська, 1946 р.); трофейний німецький офіцерський кортик А. Щербака тощо.

КаскаВ експозиції представлені різноманітні світлини періоду війни, серед яких особливо вражають ті, на яких зображено зруйновану будівлю університету 1943 року.

Повернувшись з евакуації, студенти, викладачі та співробітники відразу розпочали відбудову рідного університету та брали активну участь у відродженні міста. Як свідчать документи, навчання відновилося вже в січні 1944 року. А колишні фронтовики своїми успіхами в навчанні та жагою до знань довели, що і на цій передовій вони також герої-переможці.

 

Людмила КРУГЛОВА,

директор Музею історії КНУ