gagauziв Інституті філології нашого Університету з 1 вересня 2016 р. розпочали навчання студенти нової освітньої програми – «Гагаузька мова і література». Гагаузька – одна з тюркських мов, що поширена в Одеській області, а також на території Бессарабії та Молдови.
Підтримка прав національних меншин (насамперед, на навчання рідною мовою та підготовку педагогічних, культурно-просвітницьких кадрів) передбачена Законом України «Про національні меншини в Україні». У місцях компактного проживання гагаузів нині катастрофічно бракує шкільних вчителів для викладання національної мови і літератури. І дотепер в Україні не було жодного вищого навчального закладу, який готував висококваліфіковані кадри зі знанням гагаузької мови.

Гагаузи – тюркський народ, який з точки зору історії оселився на території Молдови й Південної України досить недавно. Однак гагаузи змогли вкорінитися на цих територіях та скристалізувати самобутню культуру. Загальна чисельність гагаузького населення складає понад 200 тисяч осіб.
Гагаузька мова за своєю специфікою належить до огузької групи алтайської мовної родини, з 1990-х років її було переведено на латинську абетку, модернізовану за турецьким зразком, внаслідок чого тепер вона дуже подібна до турецької мови.

Започаткування викладання гагаузької мови і літератури в КНУ імені Тараса Шевченка було схвалено Міністерством освіти та науки України, керівництвом Університету, викладачами кафедри тюркології та представниками різноманітних громадських організацій.
Так, Всеукраїнська громадська організація «Союз гагаузів України» висловила письмову подяку ректорові КНУ Леоніду Губерському за сприяння у відкритті освітньої програми «Гагаузька мова і література» у виші, «який є найпрестижнішим університетом України не тільки за рівнем професійної підготовки, але і з  точки зору підтримки і розвитку мов національних меншин України».
Для гагаузів України ця подія набула статусу історичної, адже студенти вперше зможуть вивчати свою мову на державному рівні у провідному навчальному закладі країни та отримати дипломи перших фахівців з гагаузької мови на теренах України.
Серед перших студентів нової спеціальності є етнічні гагаузи, які приїхали навчатися до Києва з Одеської області.

Коментар:

Ярослава Різникова,
начальник відділу Управління
культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної
спадщини Одеської ОДА:

– Вивчення гагаузької мови – надважливий чинник збереження гагаузького етносу. Це дає можливість ознайомити студентів із найважливішими відомостями про гагаузьку мову та її походження, роль у становленні та розвитку народу, визначити культуротворчі функції, значення мови як засобу пізнання, спілкування і впливу.

Олександр Урбанський,
Народний депутат України
(виборчий округ №143,
Одеська область):

– Вітаю відкриття нової освітньої програми у вашому університеті! Культура українського Придунав’я, від якого я обраний народним депутатом, багатогранна і унікальна. Гагаузький народ займає яскраве місце у формуванні культурної спадщини Придунав’я. Ми маємо робити все для того, щоб жити у гармонії, мирі та взаєморозумінні з представниками інших національностей, дбайливо зберігати культурну і духовну спадщину різних народів.