o45077KVcUw- Україна має унікальний шанс «міняти правила гри», але кожен має почати зміни із себе, – про це український співак, лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук сказав на зустрічі зі студентами нашого університету.


Про цінності

- Цінності — це речі, які протягом багатьох років вростають у наше ДНК. Суспільство, яке має цінності, цілісне.

- Три основні для людини цінності: свобода вибору, безпека, стабільність.

- За давніх часів безпека й стабільність були найважливішими. Так як і для тварин. Цінність свободи стояла нижче, ніж цінність безпеки. З часом  у більшості людей цінність свободи вибору стала дуже важливою. Так склалось історично. У Європі, з розвитком християнства, людина та її свобода вибору — є найбільшим сенсом.

- Коли знаєш, що маєш права, ти починаєш сміливіше складати свої плани на майбутнє.

- Людська свобода — найвища цінність — призвела до того, що є правила. Тільки за однакових правил може існувати така найвища цінність як свобода.

- Люди, які мають інші цінності, не  менш щасливі. Кожен обирає для себе сам.

- Дуже важко жити зі своїми цінностями, якщо в більшості людей вони інші. Є три варіанти: ти або змінюєш суспільні цінності, або йдеш туди, де вони є, або залишаєшся в меншості.

- Якщо ти схиляєш голову перед цінностями, які тобі не подобаються — це слабкість. Люди самі по собі слабкі істоти.

Про зміни

- Великі політичні зміни роблять тільки романтики. Це може зробити лише людина, яка вірить.

- Сьогодні в України є унікальний шанс змінити правила гри. Змінити можна тільки сильним романтичним запалом. Проте з холодним розумом.

- Є вибір: або «звалити» звідси, або грати за правилами, за якими грали до нас.

- Коли  висока температура, найкраще — перехворіти і почати щось нове.

- Я пропоную цікавий шлях. Важкий, проблемний, але цікавий. Потрібно постійно змінювати себе та все навколо. І в своїй країні. Так воно працює. Головне, щоб була мета, яка вас обєднувала б. Це – велика сила.

- Потрібно, щоб з’явилися люди, які могли б зібрати всіх навколо себе. Нації, які працюють когерентно — завжди досягають успіху. Мова йде про зміну всередині. Не про зміну влади чи прізвища президента. Хтось скаже, що це утопічно, але я в це вірю.

- Не буде багатою Україна, живучи так, як вона жила до сьогодні.

- Як тільки хтось починає жити за іншими правилами — ця людина стає поза суспільством.

Про владу

- Не влада є метою. Це лише інструмент. Значно важливіше не сидіти в кабінеті. Я бачу своїм завданням розбудити суспільство. Для цього не обов’язково йти в політику.

- Якщо я зараз піду в політику, ви втратите ще одну людину, якій вірите. В суспільстві ще визріють нові політики.

- Хтось не просто бере хабарі — хтось їх дає. Якщо ми змінили владу, це не означає, що можна далі так само жити і все буде добре. Поки ми самі не змінимося, добре не буде. Суспільство повинне займатися “щоденною громадською йогою”, щоденною роботою над собою. Це легко зробити, коли ти тяжко працюєш.

- Хочу, щоб з’явилася партія, за яку будуть однаково голосувати на Сході й Заході країни.

- Якщо коли-небудь я таки піду в політику, маю знати, що в мене є команда, яка поділяє мої погляди й цінності. Спочатку треба формувати команду, а потім іти в політику.

Про реформи

-Реформи повинні торкнутися і бідних, і олігархів. Або все змінювати, або нічого не міняти. Має бути боляче. Якщо боляче не буде, то це не подіє.

Побудова нової країни

- Політики повинні почати мислити трьома стратегіями: короткострокова, середньострокова і довгострокова. Наші політики дотримувалися  короткострокової. Ніхто не думає про довгострокову. Довгострокова (наприклад, 30 років) не повинна змінюватися.

Незалежна судова система, сильна армія, сільське господарство, ІТ, єдність країни — наша перспектива, складники  довгострокової стратегії.

- Вступ до ЄС не повинен бути метою.

- На сьогодні нагальна проблема — суди.

- В ідеалі — почати все з нуля. Але це утопічний варіант, потрібно шукати реальні.

- Демократія як камінь у черевику — незручно, хочеться викинути, але не можна. Інакше це диктатура.

- Забагато толерантності до тих, хто живе не за правилами. Цієї толерантності потрібно позбуватися.

- Я не пропоную з ранку до вечора жити політикою. Але ми не маємо права в Україні займати позицію «мене політика не цікавить, у мене своє життя». «Моя хата з краю» — одна з цінностей України. В цьому й проблема.

Психологічний портрет людини, до якого нам потрібно прагнути: людина, яка знає, чого хоче, і хоче за це боротися. Боротися за свої права так, щоб не ображати інших.

Духовні лідери нації сьогодні

- Країна не має звички створювати лідерів, які об’єднують націю. Ми легко об’єднуємося навколо фігур із минулого, бо вони нікому не переходять дорогу.

- Будучи над владою, об’єднувати людей — вважаю це моїм завданням.

- Махатми Ганді на сьогодні в Україні немає.

 

 Є. ЛЮЛЬКО