10151123

З 10 по 12 березня 2014 року в нашому університеті відбувся Шевченківський міжнародний літературний конгрес, присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.
Відкриваючи урочисте пленарне засідання ректор КНУ академік Леонід Губерський відзначив: «Сьогодні всіх нас зібрала велика подія – відзначення 200-річного ювілею безсмертного генія – мислителя, письменника, художника, духовного покровителя українського народу Тараса Григоровича Шевченка.
В усі часи історії України постать Тараса Шевченка виступала символом боротьби за свободу, який, народившись у рабстві, зумів своїм словом і життям не лише знищити власну неволю, але й стати світочем для цілої нації.
Робота нашого конгресу проходить у дні, коли український народ глибоко сумує за своїми Героями, які віддали життя на Майдані Незалежності, відстоюючи свободу і демократію в нашій державі».
Хвилиною мовчання учасники Конгресу вшанували їхню пам’ять.
Л.Губерський привітав присутніх у Шевченковому університеті, в легендарному червоному корпусі, коридорами якого ступала нога Тараса Григоровича. Тут лунав його голос, тут назавжди залишився його нескорений дух.
- «Борітеся – поборете! Вам бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!» Ці пристрасні слова поета, які долинають до нас крізь віки, дивуючи сучасністю звучання, особливо актуальні й у наші дні, – підкреслив Леонід Васильович і розповів про тернистий шлях українського генія, який тільки в далекому 1939 році повернувся до нашої Альма Матер як символ, надавши легендарному університетові своє ім’я.
- Це спонукає наш колектив бути гідним імені Великого Тараса, бути центром української культури та розвитку українства не лише в Україні, але й в усьому світі, – підкреслив на завершення виступу Л.В.Губерський.
На відкритті конгресу Радник Президента України Юрій Богуцький зачитав привітальне слово виконуючого обов’язки Президента України, Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова; яскраво, пристрасно виступили Голова парламентського комітету з питань освіти Лілія Гриневич, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Казахстан в Україні Заутбек Турісбеков, Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Микола Томенко, Президент Національної академії мистецтв України, професор А.В.Чебикін, директор Департаменту міністерства культури у справах релігій і національностей Володимир Юшкевич, президент академії педагогічних наук України академік Василь Кремінь. Директор Інституту літератури імені Т.Г.Шевченка НАНУ академік Микола Жулинський виступив із науковою доповіддю «Духовний будівничий України: Шевченкові – 200».
Урочисте відкриття Шевченківського міжнародного літературного конгресу завершилося святковим концертом. Учасники конгресу також оглянули відкриті до ювілею виставки робіт видатного українського художника Івана Марчука та експозицію, присвячену діяльності Кирило-Мефодіївського братства.
Далі робота конгресу проходила у форматі круглих столів:
«Феномен Тараса Шевченка в українському літературному процесі», «Рецепції та переклади спадщини Тараса Шевченка» в Інституті філології; «Постать Т. Шевченка в українській філософській думці» на філософському факультеті;
«Роль Т. Шевченка в історії Української Держави» на історичному факультеті.