Shevchenko-1853Однією з форм реалізації культурно-просвітницької частини програми заходів до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка став показ широкій аудиторії студентів і викладачів унікальної кінострічки «Тарас Шевченко». Це за словами проректора КНУ Володимира Бугрова був знаменний символ початку Шевченківського року в університеті.

Фільм – перший український байопік режисера Петра Чардиніна за сценарієм М.Панченка – знято в 1925 році. У ньому екранізовано біографію Тараса Шевченка. На момент створення він був однією з найдорожчих постановок: уперше для підготовки до зйомок залучені історики, етнографи, літературознавці. Художнє оформлення видатного художника-модерніста академіка Василя Кричевського. Складений із багатьох новел, він ілюструє життя Шевченка. Допитливу дитину, що йде відшукувати за горою стовпи, на яких земля тримається; юнака в період його становлення як художника й поета; виснаженого після заслання в аральських степах поета-пророка. Свого часу фільм з успіхом ішов і в Україні, й за кордоном. У ролі Тараса Шевченка – легендарний Амвросій Бучма. Фільм німий, і демонструвався під спів гурту «Гуляйгород».

До весни 2014 року Держкіно та Національний центр Олександра Довженка мають підготувати ексклюзивний пакет відреставрованих і оцифрованих кінострічок, які відображають життя і творчість українського генія. Це фільми «Сон» (1964) В.Денисенка, «Наймичка» (1963) В.Молостової  і Ст.Лапокниша, «Тарас Шевченко» (1951) В.Савченка.