Зростаючий нині інтерес до особистості відомого тюркського просвітника й громадського діяча Ісмаїла Гаспринського не випадковий – минулого року виповнилося 100 років з дня його смерті і, за рішенням ЮНЕСКО, 2014 рік був проголошений його роком. Зважаючи на це, Турецька Республіка та Україна об’єднали зусилля, аби гідно вшанувати пам’ять видатного сина кримськотатарського народу. На честь цього в нашому університеті проведено міжнародну наукову конференцію «Ісмаїл-бей Гаспринський – видатний син кримськотатарського народу (до 100-річчя від дня його смерті)» за підтримки Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА) та Офісу з питань культури та інформації Посольства Туреччини в Україні. Організаторами конференції виступили Інститут сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України, КНУ імені Тараса Шевченка, ГО «Земляцтво кримських татар у м. Києві».

На конференції виступили Надзвичайний та Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Надзвичайний та Повноважний Посол Азербайджану в Україні Ейнула Мадатлі. Привітання від імені ректора Київського національного університету проголосив проректор Петро Бех. Після урочистої частини учасникам конференції продемонстрували фрагменти кінострічки Зафера Каратая «Ісмаїл Гаспринський». Прозвучали доповіді відомих тюркологів України.

«Нині, під час анексії Криму, вшанування постаті Ісмаїла Гаспринського є на часі, адже він – просвітник кримськотатарського народу. Завдяки його активній діяльності кримські татари змогли вистояти проти окупації Криму та витіснення їх Російською імперією з власних земель. У 2014 році історія ніби повторюється. Ми, кримські татари, знову в небезпеці. 1914 і 2014 – різні часи, адже тоді ми були самі, а зараз з нами Україна, її уряд та Київ як центр українства, який сьогодні нас приймає», – наголосив Рефат Чубаров у своєму виступі, закликаючи досліджувати Ісмаїла Гаспринського та духовно живитися від його напрацювань.