Програма обміну студентами—чудова можливість набути нового досвіду, вдосконалити знання іноземних мов, і на власні очі побачити,  як там, далеко за межами рідної України, студенти здобувають освіту.

У рамках співпраці Київського національного університету імені Тараса Шевченка та норвезького Університету Нурланда (University of Nordland), що в місті Буде, українські студенти скористалися чудовою  нагодою навчатися в Норвегії протягом весняного семестру (січень-червень 2014).

БудеУ програмі  взяли участь 15 студентів магістратури КНУ: з  Інституту міжнародних відносин,  економічного факультету та кібернетики. Усі  були зараховані на спеціальність «Менеджмент сталого розвитку» (MSc in Sustainable Management). Приймальна сторона покривала витрати на навчання, проживання та книги. І ось їхні враження…

Про те, що сподобалося в Норвегії. Насамперед, вразила сама країна перебування. Місто Буде, в якому працює Університет Нурланда, розташоване за Північним полярним колом. Тож полярне сяйво, величні фйорди, сніг у травні, полярний день та ніч – напевно, найяскравіші явища, які закарбувалися в пам’яті на все життя! До того ж стримані скандинави виявилися дуже гостинними. Всі довкола вільно спілкувалися англійською, з радістю допомагали студентам. Крім цього, у зв’язку з трагічними подіями в нашій Батьківщині, норвежці зі щирим співчуттям та розумінням ставилися до нас, українців.

Про Університет Нурланда:

1.    Студенти мають доступ до університету цілодобово - 24/7 (вхід за студентськими картками), при бажанні можна прийти до вишу й у неділю о 3 ночі.

2.    Information desk- у центрі будівлі є прилавок з трьома завжди привітними (!) жінками, які допомагають з усім спектром питань. Тут можна дізнатися про аудиторію, розклад; цілком безкоштовно позичити лижі, ковзани, вбрання для катання на лижах, вудочки тощо; забронювати TV-room у гуртожитку; орендувати заміський будиночок від університету  тощо.

3.    Впливовість студентського самоврядування (три окремі структури організовують багато подій та екскурсій, що фінансується університетом).

4.    Стенди. Майже щотижня в університеті можна поспілкуватися з представниками різних компаній та організацій (вони запрошують студентів до співпраці/ торгів на біржі/ участі в конференціях, волонтерських акціях, подіях від протокольних black tie зустрічей і до мильних вечірок; або ж запрошують пройти стажування/працевлаштуватися).

5.    Music room. Усі охочі можуть отримати доступ до звукоізольованої музичної кімнати, в якій можна знайти дуже багато різноманітних інструментів.

6.    Найкращий спосіб розв’язання будь-яких питань в університеті від навчальних до побутових у гуртожитку – електронне листування. Не потрібно жодних заяв, збору підписів поважних високопосадовців, надмірної бюрократії.

7.    Stille room. Вражаюче, але в повністю оснащеному підвальному приміщенні університету є кімната. Вона звукоізольована, з диванами, стільцями, свічками, приємним інтер’єром. Якщо Ви стомилися, чи бажаєте побути в повній тиші, почитати на самоті, відпочити або навіть поспати – гайда в Stille room!

8.    Душ. В університеті. Хоч як дивно, та в норвезькому університеті можна спокійно приймати душ. До того ж, на кожному поверсі можна знайти багато диванчиків  – місце, щоб перепочити на хвильку й вирушати на заняття.

9.    Коли перерва або «вікно» між заняттями – чому б не пограти в настільний теніс? У підвальному приміщенні для цього є спеціальна зала.

10.    Психолог. Якщо студент засумував за батьківщиною, нервує перед іспитами, перебуває на межі нервового зриву, під дією постійних стресів – йому варто відвідати університетського психолога (він же за сумісництвом священик, а також учасник рок-гурту!).

11.  Розетки довкола! Навіть під партами лекційних аудиторій. А в  усій будівлі  - супершвидкісний wi-fi. А ще в холі університету ви знайдете мікрохвильову піч, питну холодну й гарячу воду  - і  все це безкоштовно. Поруч великий телевізор, де показують актуальні новини, серіали, міжнародні конкурси.

 Про навчальний процес:

1.    Усе сприяє тому, щоб студенти навчалися. Але працелюбства й мотивації в місцевих студентів- хоч відбавляй! Оскільки спудеї самі обирають, які «кредити» вони хочуть отримати, які саме іспити та які предмети вони бажають опанувати – кожен «у своїй тарілці», навчається того, чому хоче присвятити своє майбутнє.  Знайомтеся-найкращі помічники студента: Fronter таStudWeb. Фронтер – це платформа комунікації між всіма учасниками навчального процесу. Професори надсилають свої лекції в електронному вигляді, з якими можна ознайомитися заздалегідь. Студенти можуть вести  тут діалоги між собою, ставити запитання викладачам, пропонувати цікаві теми для обговорення на наступних заняттях. Саме на Фронтер студенти надсилають свої реферати, презентації, річні звіти. А викладачі надсилають лекції, витяги з підручників та рекомендовані статті до кожної теми.

СтудВеб – кожен студент вносить особисті дані на цей сайт, обирає предмети для вивчення; тут він знаходить інформацію про іспити, а також про результати екзаменів, формує інвойси для оплати навчання, вписує домашню адресу, на яку університет повинен надіслати його бали. Словом, повна протилежність бюрократичній тяганині!

2.    Ажіотаж у бібліотеці? А все тому, що це чи не найкрутіше місце в університеті! Тут три поверхи, з окремими відділами, комп’ютерами з доступом до найкращих інформаційних баз з усього світу. Тут можна знайти зручні крісла-капсули, принтери, щоденну безкоштовну пресу з різних країн світу, ізольовані кімнатки для командних дискусій та м’яку частину, де можна читати лежачи, й навіть спати.

3.    В університеті часто проводять міжнародні конференції, участь студентів – безкоштовна. Наприклад, Arctic dialogue- 2014, де обговорювали перспективи розвитку Арктики (видобуток нафти і газу, кораблеплавство) й були присутні представники багатьох міжнародних організацій, учені, екологи, перші особи  нафтових компаній, посли країн  і навіть Президент Ісландії.

4.    Багато лекцій від запрошених світових експертів, працівників фірм. Вони як ніхто введуть у курс справ. Наприклад, цікавою була лекція від представника компанії, що фактично контролює весь імпорт норвезької риби в Україну, вирішення кейсів щодо проблем подолання корупції тощо.

Про взаємодію студента й викладача:

1.    Ви будете просто вражені, гуляючи коридором, де містяться кабінети кожного викладача. Якщо професори перебувають на робочих місцях, у них дуже часто відчинені двері! Якщо студент не зрозумів лекції, чи бажає отримати консультацію—то, як кажуть, ласкаво просимо!

2.    Можливо, трохи дивно для нашого сприйняття, але там цілком нормально, якщо викладач з філіжанкою кави в руці в спортивному вбранні, зручно присівши на свій стіл, пояснює, скажімо, специфіку фінансової звітності та нюанси соціальної звітності підприємств. Його ледь не перебиває студент і каже: а я ось думаю трішки інакше, бо читав статтю, де спростована ваша думка. Мимоволі лекція стає дискусією. А якщо через активну полеміку не вдасться розглянути  весь матеріал, викладач просто скаже: «А продовження лекції ви знайдете на Фронтері».

3.    Якщо студент розуміє, що лекція для нього неактуальна, то він має право залишити аудиторію. Принаймні, так заявляли представники міжнародного самоврядування.

Хроніки: як проходить іспит

Передусім варто зазначити, що іспити бувають різних типів. Один з них—home examination, коли на Фронтері з’являється завдання й студент повинен до вказаного дедлайну (наприклад,  3 дні) завантажити екзаменаційну роботу. Іспит після завантаження автоматично перевіряється антиплагіатною програмою. І вже через кілька тижнів можна знайти свій результат (від А до F) на СтудВебі.

Але, звичайно, переважають традиційні письмові іспити. У великій спортивній залі сидить близько 200 студентів і 20 наглядачів. Кожен лист екзаменаційної роботи складається з 3 аркушів, і все, що ви пишете, одразу копіюється на інші. Перший лист буде перевіряти зовнішній екзаменатор, другий-ваш викладач, а третій- ваш. Під час написання чотирьохгодинного тесту можна приймати їжу й пити. Однак, будь-яке спілкування, вихід із зали без супроводу, списування несуть за собою найгірші наслідки для студента. Тому ніхто навіть і не думає над тим, щоб скласти іспит, використовуючи нечесні методи.

Про дозвілля та гуртожиток:

1.    Любите спорт? Поруч з університетом ви знайдете басейн, залу для скелелазіння, волейболу, сквошу, баскетболу, тощо.

2.    А ось і приємні сюрпризи. Під час лекції в аудиторію зайшов співробітник студентської організації й каже: «У цій скляній посудині містяться роздруковані листочки з вашими іменами. Зараз ми витягнемо імена щасливчиків, які поїдуть на оплачений вік-енд на лижному курорті в Швецію. У нас щорічно на це видається фінансування. Харчування і проживання  вже оплачені. Але, звісно, якщо ви не хочете, то можна відмовитися».

3.    Гуртожиток перебуває на самоуправлінні студентів. Ключі передаються на Information desk і студент  заселяється. Вахтерів та охоронців нема, тому що доступ до гуртожитку мають лише власники ключів. У кімнатах усі проживають по одному, й мають особисту ванну кімнату. А серед кімнат кожна четверта  – кухня, розрахована на 3-4 осіб. Кожному видається особистий великий  набір посуду.

Якщо у вас виникає потреба в якомусь приладі або він вийшов із ладу (наприклад, чайник, мікрохвильова піч) – просто напишіть технічній підтримці гуртожитку електронного листа. Ви повернетеся з лекцій—і на кухні вже стоятиме те, що було потрібне (наприклад, новий чайник з інструкцією)!

Приємні спогади:

Українських студентів дуже вразило, коли після вишуканого оперного виступу після міжнародної конференції разом з іншими учасниками всі сиділи на оленячих шкурах під дахом типової норвезької «хунти» й куштували м’ясо кита!

P.S. Як ви могли переконатися, в Університеті Нурланда справді раді студентам. А Норвегія та незабутні враження ще довго нагадуватимуть про себе українським студентам!

Андріана КОЗАР, 

студентка магістратури відділення

міжнародного бізнесу ІМВ.