00Міністр освіти і науки України
Лілія Гриневич –
учасникам Національного
студентського форуму:
«Тодішні лідери студентського самоврядування сьогодні творять історію і мають вплив на сучасну політику, тому ставайте
лідерами, беріть відповідальність, і ця мозольна праця приведе нас
до хорошого результату».

Історія студентського парламентаризму в Україні починалася з КНУ. Адже саме тут 25 років тому народився перший студпарламент. Засвідчити це і відзначити ювілейну дату зібралися 22 грудня 2017 р. в аудиторії імені М. Максимовича лідери того самого СП КНУ першого скликання, сьогоднішні провідники студентського самоврядування (понад 150 представників із 24 областей України), Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, ректор КНУ Леонід Губерський. А от віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко вітав учасників Національного студентського форуму не лише як представник державної влади, а й як учасник першого Студпарламенту (студент філософського факультету КНУ В’ячеслав Кириленко вже тоді опікувався гуманітарним вектором – як заступник голови СП з цього напряму). Директор департаменту вищої освіти МОН України Олег Шаров звертався до присутніх і як тодішній голова Ради студентів і аспірантів першого СП КНУ.
– В усі роки студентське самоврядування в Київському університеті працювало дуже активно,  – зауважив у своєму вітальному слові до присутніх ректор Леонід Губерський. – І нині воно тільки збільшує свої оберти.
Як засвідчили у своїх виступах наступні спікери, саме Леонід Васильович на посаді проректора 25 років тому опікувався створенням нового органа студентського самоврядування від адміністрації Університету. Приборкати і структурувати таку стихію, якою був тоді студентський рух (а чимало його активістів починали ще з першого студентського Майдану 1990 р.), було нелегко.
– Наш перший Студпарламент цілком справедливо можна назвати народженим революцією. Невипадково він співпав у часі зі здобуттям Україною незалежності, – підкреслив у своєму виступі перший голова СП зразка 1992 року Євген Дикий, нині голова одного з епідеміологічних інститутів НАН України, а ще популярний блогер  і колишній командир роти батальйону «Айдар». – Тоді, в оточенні тогочасного «Беркуту» (який ще називався ОМОНом), ми обговорювали, що буде далі, як перейти від ідеї революційного хаосу до самоврядування – теж революційної, але системи. Минуло 2 роки консультацій, поки дійшли думки, що це може бути корисним для всіх – як для молодих нахабних студентів, так і для адміністрації Університету.
Здорова ідея впала на підготовлений ґрунт саме в КНУ, адже тільки тут ще до 1991 р. працювали студентські деканати.
– До речі, найперший  такий деканат, який виконував ті самі функції, що й нинішній студпарламент, ще до незалежності було створено на радіофізичному факультеті КНУ, – підкреслив ректор Леонід Губерський. – Тому добра традиція вже була закладена, викладачі пам’ятали цей досвід. Просто треба було підтримати новий рух, що ми й зробили.
Ідея, народжена на самому світанку української незалежності, нині розвивається і процвітає. Студпарламент КНУ став гарним фундаментом для потужної, однієї з найбільш розвинених у Східній Європі, української системи студентського самоврядування, – переконаний Олег Шаров.
– Нині Україна перебуває у точці, де перетинаються переконаність і розчарування, – наголосив В’ячеслав Кириленко. – І  саме від молоді, від студентів знову залежить, у який спосіб і з яким результатом ця ситуація буде розряджена. Від вашої позиції як лідерів студентства буде залежати дуже багато.
Свої перші інтерв’ю лідери Студпарламенту КНУ давали газеті «Київський університет». Словами Олега Шарова, Євгена Дикого, Андрія Камінського, Андрія Плахоніна, Руслана Синельникова ідеї студентського самоврядування періоду його становлення звучали саме з наших шпальт початку 1990-х.