Порятунок давнього форуму в центрі РимуОлександр ДМИТРУК,
географічний факультет,
завідувач кафедри

«Terra trema» (Земля тремтить) – саме так упродовж останнього року характеризують Центральну Італію (регіони Лаціо, Умбрію, Марке). І саме у цих регіонах група науковців та студентів географічного факультету здійснювала свої проекти у рамках академічної мобільності: доцент О. Мотузенко та професор О. Дмитрук за проектом GRAGE («Сірий та зелений у Європі: люди похилого віку, які проживають у міських районах») Програми ЄС Горизонт 2020 на базі Університету Мачерата, аспірантка Д. Петліна та студентки В. Бульба, А. Кіреєва та О. Литвин за програмою «Зимова школа італійської мови, культури і географії туризму» у Школі «Кампус Магноліе» м. Кастелраймондо.
Період підвищеної сейсмічної активності, надзвичайний стан через снігові замети та сходження лавин, епідемія грипу – такі сюрпризи очікували на наші групи, щойно вони перетнули Апенніни та облаштувалися у провінції міста Мачерата.
Це не перший і не найсильніший землетрус, що мені особисто довелося пережити, тому власний досвід дозволяє дати об’єктивну оцінку професіоналізму дій викладачів Школи «Кампус Магноліе». Як автор підручника з безпеки життєдіяльності можу засвідчити високий рівень підготовки італійських викладачів у цій царині: усе, що вони робили, чітко відповідало регламентам «Безпеки життєдіяльності» стосовно дій під час землетрусу.
Наш викладач Кьяра практично миттєво зібрала групу в одвірку. Перечекавши найсильніші поштовхи та переконавшися, що згори нічого не падає та немає сторонніх шумів, усі швидко й організовано вийшли надвір і зібралися на безпечному майданчику. Усі будівлі Школи сейсмостійкі, тож вони практично не зазнали ушкоджень. Коли поштовхи припинилися, група спокійно повернулася до своєї аудиторії дослухати лекцію.
Екстремальні умови не завадили і науковцям КНУ розробити та реалізувати власну програму дослідження ризиків подорожей, провести соціологічне опитування та зібрати унікальний матеріал від міжнародного контингенту студентів Школи «Кампус Магноліе».
Зауважу, що навчальний процес в італійських університетах не переривався навіть під час руйнівних землетрусів у жовтні 2016 року. Тоді тут була широко задіяна платформа дистанційної освіти. Студентів із сейсмонебезпечних регіонів країни евакуювали та розселили у готелях на узбережжі, де у режимі онлайн відбувалися лекції, семінари, опитування та іспити.
Італійці відомі у світі як весела, темпераментна і навіть безтурботна нація. Нам випала нагода пізнати високу організованість, самовідданість та професіоналізм італійців, стати свідками єднання цих людей у потужний та щирий волонтерський рух, спрямований на допомогу постраждалим регіонам з непереборною вірою у майбутнє і любов’ю до своєї країни.