На честь відзначення 201-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка кафедра історії літератури та шевченкознавства у рамках Міжнародного круглого столу «Всесвіт Тараса Шевченка» організувала зустріч з випускником Інституту філології, а нині секретарем Національної спілки кінематографістів України Тарасом Ткаченком. Він зняв разом із режисером Сергієм Сотниченком на власний сценарій фільм «Кобзар. Історія однієї книги», присвячений 200-літтю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

За словами режисера, задум був об’ємним, але через обмеженість часу (зйомки проводилися в майданному січні 2014 року на студії Fresh Production) основний акцент у фільмі зроблено саме на прижиттєвих виданнях «Кобзаря», а більше – саме на першому, 1840 року. Тарас Ткаченко відмовився від того, щоб Тараса Шевченка у фільмі грав один, загримований до ідентичності, актор. Він вирішив показати в документальному фільмі два плани інтерв’юверів: один – коло наших сучасників (науковці, керівники архівів), другий – коло сучасників Шевченка (актори, які відтворювали шлях видання першого «Кобзаря»). Обидва ж плани поєднував Андрій Куликов, який читав основний текст.

Фільм викликав жваве обговорення присутніх науковців Інституту філології. Думки були різні. Однак у режисера і сценариста своє бачення створеної картини.

Що свого часу підштовхнуло Тараса Ткаченка полишити наукову діяльність і стати режиссером? Яка історія першого видання «Кобзаря»? Шукайте у фільмі.

 

 

Карина ДОРОШЕНКО,

аспірантка ІФ