Шевченко і МайданУ Мистецькому салоні відбувся вечір сучасної шевченківської поезії, живопису та кінематографу «Тарас Шевченко сьогодні: очима митців ХХІ століття».

Цьогорічний ювілей Шевченка символічно збігся з низкою доленосних і трагічних подій в історії українського народу. 2014 став не лише роком Українського Генія, цей рік – переломний і націєтворчий для нашої держави.

На вечорі було представлено експозицію мистецької шевченкіани ХХІ століття у полотнах  Валерія Франчука, Олега Шупляка та Юрія Шаповала. Представив картини Валерій Франчук, презентація серії полотен якого відбулася в стінах Університету кількома тижнями раніше. Розпочався захід із уривку проекту Сергія Проскурні «Наш Шевченко» – читання «Кавказу» Сергієм Нігояном та відео студентів-соціологів університету про образ Шевченка на Майдані та значення його поезії в Революції Гідності.

На важливості переосмислення постаті Шевченка наголосила Оксана Сліпушко. Вона зазначила, що сучасне суспільство відкрило для себе нові іпостасі цієї особистості й відкриватиме надалі, бо Шевченко завжди залишатиметься актуальним завдяки своїй багатогранності й невичерпності. Її слова продовжив у тому ж ідейному ключі Заслужений артист України, актор театру і кіно Євген Нищук.

Свято видалося наскрізь поетичним, глядачі мали змогу насолодитися творами Дмитра Павличка, «поетес Майдану» Анастасії Дмитрук та Оксани Самари, студентів Інституту філології Ігоря Мітрова, Дарини Гладун, Ірини Пироганич. Зацікавила глядачів також наукова розвідка про образ Шевченка в сучасному мистецтві, яку провела літературознавець, випускниця кафедри історії української літератури та шевченкознавства Мар’яна  Добоні.

Кіношевченкіану представляли режисер, продюсер, лауреат премії Національної спілки театральних діячів України «Експеримент», автор відео-проекту «Наш Шевченко» Сергій Проскурня, український кінорежисер і сценарист Тарас Ткаченко та актор театру та кіно Дмитро Лінартович. Дмитро розчулив глядачів авторськими патріотичними піснями, одну з яких присвятив гостеві вечора, сержантові добровольчого батальйону «Донбас», герою АТО Євгенові Шевченку. Музичний настрій упродовж вечора забезпечував гурт «Колір ночі».

Таким чином, головними лейтмотивами заходу були постать Шевченка і цьогорічні соціополітичні події в державі (Майдан, війна на Сході України). У контексті цього на вечорі представили відео про Майдан,  хронологічну фото-інсталяцію подій революції. Особливо цікава та зворушлива  була розповідь людини, безпосередньо причетної до нинішньої боротьби українського народу на Сході – сержанта Євгена Шевченка.

Упродовж останніх ста п’ятдесяти років нове прочитання Шевченка стало доброю традицією. У наш час це не банальна данина минулому, не сліпе наслідування канонів сприйняття української літератури, які прищеплювалися ще з дитинства. Читати Шевченка – це шукати відповіді на проблеми сьогодення через співпереживання, співосмислення минулого.

 

Вікторія ФЕЩУК

 

Фото В.Попова