Виповнилося 175 років від дня заснування Ботанічного саду імені академіка Фоміна — одного з найстаріших ботанічних закладів країни і однієї з провідних науково-дослідних установ у структурі нашого університету. Якраз до ювілею славетного підрозділу два сорти троянд з поетичними назвами «Келих аромату» та «Первісток», що їх вивела кандидат біологічних наук старша наукова співробітниця Ботанічного саду Ольга Ткачук, були представлені в Європейській мережі підприємств (EEN) – найбільшому торгівельному майданчику Європи для розміщення науково-технічної інформації та розробок з метою їх комерціалізації.

Про розмаїття троянд Ботанічного саду і свою селекційну роботу розповідає сьогодні Ольга Ткачук:Келих

– Створення колекції рослин роду Rosa L. розпочато в перші роки після заснування Ботанічного саду ім. акад. О. В. Фоміна (1839 р.) відомим ученим, професором, завідувачем кафедри ботаніки університету святого Володимира Р. Е. Траутфеттером. Формування і вивчення генофонду продовжували кілька поколінь учених-ботаніків, серед яких І. Ф. Шмальгаузен, М. В. Туркевич, С. М. Цихоцький, О. М. Телігульська, О. М. Колісниченко, Г. Т. Гревцова, О. А. Ткачук. Сучасне колекційне розмаїття, зібране в Ботанічному саду, нараховує понад 100 сортів 11 садових груп троянд і понад 50 видів шипшини 9 секцій. Більшість сортів троянд, переважно західноєвропейської селекції, інтродуковані у 80-ті рр. ХХ століття з ботанічних садів колишнього СРСР (м. Москва, Нальчик, Рига, Ялта та ін.) у вигляді живців або саджанців. Значна частина видів Rosa L. мобілізована в  1970-ті рр. із Середньої Азії, Прибалтики та Західної Європи шляхом обміну насінням між ботанічними садами, а майже 20% видів – зібрані в місцях їх природного зростання.

Генофонд роду Rosa L. у культурі Ботанічного саду щороку поповнюється новими сортами і видами з наступним випробуванням їх не менше 5 років, за результатами якого найперспективніші, а також рідкісні інтродуценти долучаються до колекційного фонду для збереження й поглибленого дослідження в наступні періоди. Таким чином, у Ботанічному саду інтродукційне дослідження пройшли понад  320 сортів троянд і 80 видів шипшини в умовах відкритого ґрунту та 50 сортів – в умовах оранжереї. Проведено комплексне багаторічне дослідження регенераційної здатності сортів чайно-гібридної, флорибунда і грандифлора груп в умовах захищеного і відкритого ґрунту.

Важливим у представленій тепер в Ботанічному саду колекції троянд є те, що поряд з представниками сучасної селекції (R. ‘Black Magic’, R. ‘Merlin’, R. ‘Milva’, R. ‘Ravel’) зберігаються найцікавіші за біологічними й декоративними характеристиками сорти, створені ще в  першій половині минулого століття (R. ‘Frau Karl Druschki’, R. ‘New Dawn’, R. ‘Gloria Dei’ і деякі інші). Цінною властивістю таких сортів є здатність до збереження ними первинних сортових ознак, на відміну від новинок селекції, які, згідно з результатами наших багаторічних досліджень, через 12–14 років, а іноді й раніше, починали вироджуватися, втрачаючи свої основні характеристики.

Зібране в Ботанічному саду значне розмаїття троянд та інтродукційний досвід дозволили розпочати роботу з виведення нових сортів вітчизняної селекції. Така робота ведеться в кількох напрямках, один із яких – створення нових високодекоративних запашних форм. Копітка селекційна робота з колекційним генофондом культурних форм роду Rosa L. Ботанічного саду дозволила шляхом міжсортової гібридизації отримати нові перспективні сорти троянд, один з яких – Rosa ‘Келих аромату’ (Авторське свідоцтво №10365, Патент №10309) – має чудовий аромат, притаманний старовинним чайним трояндам. Цей сорт чайно-гібридної групи троянд має темно-червоні, майже чорні бутони кулястої форми, які повільно розкриваються в чашоподібні темно-червоні квітки, поодинокі або в  суцвіттях по 3–5 і більше на пагоні. Кущі середньорослі, з міцними пагонами.

Цікавим для любителів троянд є й новий чайно-гібридний сорт ‘Первісток’ (Авторське свідоцтво №10366, Патент №10310). Він має темно-червоні бутони видовженої форми, які повільно розкриваються в  темно-червоні келихоподібні квітки з оксамитовим відтінком, злегка ароматні, частіше поодинокі, на міцних пагонах. В умовах Києва Rosa ‘Первісток’ та Rosa «Келих аромату» розквітають на початку червня і з невеликими перервами квітують, залежно від погодних умов року, 2–3 рази упродовж вегетаційного сезону, аж до настання приморозків. Троянди добре зимують під укриттям і стійкі до збудників грибкових хвороб.

Сорти R. ‘Келих аромату’ і R. ‘Первісток’ селекції Ботанічного саду імені академіка  О. В. Фоміна КНУ рекомендовано для використання в садово-парковому дизайні в умовах Лісостепу й Полісся України.