вікаВікторія Москвіна, хімічний факультет

Лауреат премії Верховної Ради
України для найталановитіших
молодих науковців за 2018 рік,
активна учасниця освітніх проектів

– Хімія – жіноча наука?
– Судячи з публікацій у нашій галузі, 50/50. Якщо тобі подобається кулінарія і ти можеш приготувати смачний борщ, то і в лабораторії можеш створити цікаву сполуку – це настільки ж творчий процес. Якщо ти займаєшся наукою, насамперед потрібно її любити. Ніколи не можна втрачати натхнення, опускати руки від невдач. Коли ти вкладаєш душу у свою справу, то й результат тішитиме.
– Яким є коло Ваших наукових інтересів?
– Мій напрямок – хімія флавоноїдних сполук, які присутні, наприклад, у зеленому чаї (саме їхньою наявністю обумовлені антиоксидантні властивості цього напою). У лабораторії набагато простіше отримати велику кількість цих таких корисних сполук, а от із природного джерела їх отримувати достатньо дорого. Займаюся розробкою методів їх створення.
– Ким Ви могли би стати, якщо не хіміком?
– Тільки хіміком, не бачу себе в іншій галузі. Мабуть тому так люблю ще й популяризувати свою науку. Нині навіть від школярів чуєш, що треба шукати себе за кордоном, немає чого тут робити. Категорично не згодна! У нас можна робити багато цікавих речей і отримувати від того моральне й матеріальне задоволення. Просто потрібно знати, що робити, а для того популяризувати науку, наші розробки. Мені дуже цікаво працювати в лекторії для школярів.
– Це і популяризація, і профорієнтація водночас?
– До нас приходять дуже вмотивовані молоді люди, кожну лекцію для них ми супроводжуємо видовищними демонстраціями. Дуже втішно бачити цей вогник у їхніх очах, коли підходять, цікавляться, все хочуть спробувати. Цей вогник дуже надихає й мотивує, коли його бачиш, розумієш: ти на правильному шляху.