Марія АРШИННІКОВА,
секретар проекту

Кошмаль з книгоюРік тому Центр східно-західних студій Реґенсбурзького університету «Європеум» та Київський національний університет імені Тараса Шевченка оголосили про проведення спільного українсько-німецького конкурсу есе «Україна між Сходом та Заходом: апокаліпсис чи модель майбутнього?» Його учасникам запропонували окреслити можливий чи бажаний розвиток подій в Україні, змоделювати перспективу існування України між Росією та Європою в різних суспільних галузях з урахуванням інтересів і потреб усіх сторін.
На адресу журі надійшло 390 текстів з усіх регіонів України та діаспори. Наймолодшому учасникові конкурсу – 13 років, найстаршому – 66. Дві третини дописувачів становила молодь віком до 25 років, тобто студенти чи випускники вишів. Проте були серед авторів і люди з великим життєвим досвідом, які прагнуть будувати майбутнє своє і своїх дітей у новій європейській Україні.
Твори, які надійшли на конкурс есе в Україні, написані переважно українською мовою (342 роботи), але помітна частина текстів (47) –  російською й одна робота – навіть німецькою.
Журі, до складу якого ввійшли професор Інституту філології Л.П. Гнатюк, доцент історичного факультету О.Ф. Іванов та доцент Інституту журналістики Ю.М. Нестеряк, розглядало тексти в зашифрованому вигляді (під кодовими номерами, без імен авторів та інформації про них), визначило 6 переможців і відібрало до друку 40 найкращих текстів. Організатори конкурсу вирішили опублікувати серед кращих есе й ті, які не зовсім відповідають встановленим вимогам чи містять думки, з якими комісія не могла погодитися. Це зроблено для того, щоб якомога повніше показати, якою ж уявляють собі Україну між Заходом і Сходом учасники конкурсу.
Церемонія вручення премій відбулася в нашому університеті за участю професора Реґенсбурзького університету й Почесного доктора КНУ Вальтера Кошмаля.
Запропонована організаторами тема конкурсу не залишила українців байдужими, викликала глибокі роздуми про минуле, сучасне й майбутнє України, різні (часом діаметрально протилежні) оцінки та бурхливі емоції. Конкурс показав, що громадяни України, засвідчуючи свою активну життєву позицію, шукають шляхів входження своєї держави до європейського простору, обмірковують моделі її розвитку в різних суспільних сферах і прагнуть миру та конструктивного діалогу зі своїми геополітичними сусідами.