-838427475Ірина Покровська,
Інститут філології,
завідувачка кафедри тюркології

Кожна цивілізована країна наполегливо дбає про поширення у світі своєї мови, історії, культури. Такі інституції, як Британська рада, Гете-інститут, Альянс Франсез, Інститут Конфуція, Інститут Сервантеса гідно представляють свої країни за кордоном. На жаль, Україна сьогодні не має таких ресурсів у поширенні українських студій за межами країни, тож нашому Університетові часто доводиться сприяти запровадженню вивчення української мови і літератури в зарубіжних університетах-партнерах, забезпечувати необхідною навчально-методичною і довідниковою літературою. Так це було у Варшавському університеті, Шанхайському інституті іноземних мов, Університеті Ханук (Південна Корея), Загребському університеті та інших.
Березневий візит делегації українських освітян до Туреччини був особливим. 26-27 березня 2018 року за участі Міністрів освіти України і Туреччини Лілії Гриневич та Ісмета Йилмаза, ректора КНУ Леоніда Губерського, проректора Петра Беха відбулися урочистості, присвячені першому в Туреччині відкриттю спеціальності «Українська мова і література» у Стамбульському університеті. Зараз за цією спеціальністю на бюджеті навчаються 18 студентів: вони не лише опановують українську мову, а й знайомляться з нашою історією, культурою та звичаями.
Між Стамбульським університетом та КНУ давно налагоджені дружні партнерські стосунки. Нині 5 студентів Стамбульського університету навчаються на кафедрі української та російської мов як іноземних нашого Інституту філології, а 4 студенти кафедри тюркології ІФ – на кафедрі турецької мови і літератури Стамбульського університету. Члени делегації зустрілися з ними під час візиту.

Ректор КНУ Леонід Губерський
прокоментував результати поїздки:

– Відкриття осередку з вивчення української мови і літератури у Туреччині – дуже приємна і важлива  подія. Прикметно, що це сталося саме у Стамбульському університеті – партнері КНУ.
Ми усвідомлюємо роль нашого Університету в цьому процесі сьогодні і в майбутньому. Ми привезли і передали турецьким колегам велику кількість літератури для навчання: зокрема, енциклопедію історії України в 10-ти томах, Кобзар,  інші твори Тараса Шевченка та відомих українських письменників. Будемо надавати й навчально-методичний супровід. Наші викладачі запропонували допомогу у викладанні української мови у Стамбульському університеті. На навчання до КНУ будемо приймати студентів-україністів із Туреччини, організовувати для них літні курси і школи з української мови та літератури.
Стамбульський та інші провідні університети Туреччини виявили чималий інтерес до розширення практики подвійного дипломування з українськими закладами вищої освіти та науково-технічного співробітництва у різних галузях природничих наук – ядерній енергії, кібербезпеці, кібернетиці, фізиці, електроніці, радіофізиці.