«Днесь благодать Святаго Духа нас собрала»

KNU_100615 вересня, в день народження першого ректора Київського університету Михайла Максимовича, у внутрішньому дворику Червоного корпусу його вдячні нащадки й послідовники урочисто відкрили  пам’ятник. Бронзовий бюст Михайла Максимовича авторства скульпторів Олександра і Максима Рачковських став уже другим на алеї слави КНУ. Пам’ятник освятив намісник Михайлівського Золотоверхого Собору митрополит Епіфаній.

Митці й меценати, численні представники студентської спільноти й адміністрація Шевченкового університету зібралися, аби згадати й вшанувати його першого ректора, завдяки якому навчальний заклад, заснований за імперським задумом «для обрусенія краю», став світочем українства й осередком вітчизняної науки.

Участь меценатів і митців у житті університету – давня традиція нашої alma mater ще від часів її заснування. Коштом одних і творчими зусиллями інших тут завжди плекали найкращі таланти нації. От і сьогодні, у день народження Михайла Максимовича, поруч зі студентами були відомі представники красного письменства, духівництва, творчої інтелігенції, тих, хто опікується розвитком української науки. Проникливі слова вдячності й шани видатному українському мислителеві і подвижнику вітчизняної науки Михайлу Максимовичу говорили ректор університету Леонід Губерський, відомі письменники й діячі культури Дмитро Павличко, Іван Драч, Микола Жулинський, президент МАН України Станіслав Довгий (його коштом споруджено пам’ятник), декан історичного факультету Іван Патриляк:

- Коли ректор Михайло Максимович уперше заходив до університету Святого Володимира, хор студентів виконав гімн «Днесь благодать Святаго Духа нас собрала». І сьогодні, в цей прекрасний день, здається, що нас тут зібрала благодать святого духа, а Максимович – наш український янгол-охоронець – спустився знов до свого навчального закладу, до того навчального закладу, який зробив його відомим на весь світ. Наймолодший з усіх ректорів в європейській історії, перфектний природознавець, історик, археолог і мовознавець Михайло Максимович відомий ще й тим, що наважився, за його словами, підняти хоругву за нашу мову, за нашу рідну матір-батьківщину.

Максимович – засновник сучасної української історіографії. Якби не він, не його відкрита дискусія з Погодіним (ідеологом теорії російської «офіційної народності») про запустіння землі київської після нашестя Батия, у нас ще тоді вкрали б історію. Максимович був першим, хто не стерпів цієї брехні, відкрито виступив і науково обґрунтував усю безглуздість такої теорії.

І сьогодні, коли Максимович повертається до нашого університету, він мусить бути нагадуванням для всіх – від ректора до студента – про те, що ми маємо дотримуватися своєї громадянської позиції, шанувати свою землю, свою мову, свою рідну alma mater.