0985476Учені нашого університету Ігор Комаров (Інститут високих технологій) і Павло Михайлюк (хімічний факультет) разом  із колегами з Інституту технологій м. Карлсруе, Німеччина (Анне Ульріх, Сергій Афонін, Марина Бердич, Сабіна Райсер, Томас Штайнбрехер, Олег Бабій, Володимир Кубишкін, останні два – випускники хімічного факультету) створили нову технологію, яка дозволяє керувати активністю ліків дією світла. Іншими словами, створено діючі прототипи ліків, які можна легко активувати (“вмикати”) для знешкодження патогенних бактерій та дезактивувати (“вимикати”), щоб уникнути знищення корисних мікроорганізмів мікрофлори здорового організму людини. Принцип продемонстровано на прикладі пептидних антибіотиків.
На ілюстрації зображено чашку Петрі (зліва), де у поживному для бактерій S. xylosus середовищі один із таких фоточутливих антибіотиків було активовано опроміненням видимим світлом у межах кола, тоді як за його межами антибіотик залишився в неактивному стані. Можна бачити, що колонії бактерій виросли тільки за межами ділянки опромінення, а опромінена ділянка прозора, без колоній (через неї видно зображення герба університету). На збільшеному фрагменті (справа) можна бачити високу селективність процесу перемикання – чіткий кордон між ділянками, де колонії ростуть і де фотоактивований антибіотик проявив бактеріостатичну дію.
Учені впевнені, що такі фоточутливі лікарські засоби в недалекому майбутньому стануть основою сучасних технологій лікування широкого кола локалізованих розладів – травм, вірусних або бактеріальних інфекцій, запалень, тромбів, доброякісних та злоякісних пухлин тощо. Фоточутливі лікарські засоби можна активувати тільки тоді, коли це потрібно для терапії, і лише в тих ділянках людського тіла, де це необхідно для лікування. Після терапії такі лікарські засоби можуть бути дезактивовані дією світла, тобто перетворені на безпечні речовини з метою зменшення небажаних побічних ефектів.
Результати досліджень опубліковані в одному з найпрестижніших наукових журналів – Angewandte Chemie (DOI: 10.1002/anie.201310019, онлайн 19.02.2014). Стаття відзначена рецензентами як «особливо важлива» (Very Important Paper, VIP).

Ігор КОМАРОВ,
заступник директора Інституту високих технологій
з питань науки,
завідувач кафедри супрамолекулярної хімії