За минулий рік співробітники університету отримали 27 охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності, з яких 20 патентів на винаходи, 4 – на корисні моделі, 1 – на промисловий зразок  та 2 свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір (методичні рекомендації та комп’ютерна програма). Про один із винаходів наша розповідь.

Учені нашого університету Ігор Комаров (Інститут високих технологій) і Павло Михайлюк (хімічний факультет) разом  з колегами з Інституту технологій м. Карлсруе, Німеччина (Анне Ульріх, Сергій Афонін, Марина Бердич, Сабіна Райсер, Томас Штайнбрехер, Олег Бабій, Володимир Кубишкін, останні два – випускники хімічного факультету) створили нову технологію, яка дозволяє керувати активністю ліків дією світла. Іншими словами, створено діючі прототипи ліків, які можна легко активувати (“вмикати”) для знешкодження патогенних бактерій та дезактивувати (“вимикати”), щоб уникнути знищення корисних мікроорганізмів мікрофлори здорового організму людини.

Учені впевнені, що такі фоточутливі лікарські засоби в недалекому майбутньому стануть основою сучасних технологій лікування широкого кола локалізованих розладів – травм, вірусних або бактеріальних інфекцій, запалень, тромбів, доброякісних та злоякісних пухлин тощо. Фоточутливі лікарські засоби можна активувати тільки тоді, коли це потрібно для терапії, і лише в тих ділянках людського тіла, де це необхідно для лікування. Після терапії такі лікарські засоби можуть бути дезактивовані дією світла, тобто перетворені на безпечні речовини з метою зменшення небажаних побічних ефектів.
Результати досліджень опубліковані в одному з найпрестижніших наукових журналів – Angewandte Chemie (DOI: 10.1002/anie.201310019, онлайн 19.02.2014). Стаття відзначена рецензентами як «особливо важлива» (Very Important Paper, VIP).

Ігор КОМАРОВ,
заступник директора Інституту високих технологій
з питань науки,
завідувач кафедри супрамолекулярної хімії