IMG_4096Лариса КІТ

Поки Україна поволі (але хочеться вірити, що невпинно) наближається до ратифікації Римського статуту, університетські вихованці вже підкорюють сувору аудиторію самого Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі. «Найкраща команда, що представляла сторону обвинувачення» – таку нагороду  головного світового конкурсу з міжнародного кримінального права (ICC Moot Court Competition) привезли студентки ІМВ Анастасія Моїсеєва, Єлизавета Демиденко, Лариса Радченко та Людмила Маляренко. Для них це не перші змагання із судових дебатів, однак перший серйозний успіх – команду визнано найкращою у своїй номінації з-поміж 63 збірних з усього світу

Почалося все з підготовки меморандумів сторін на тему майбутньої справи – їх дівчата писали й обговорювали ще з лютого мало не в кожній кав’ярні Києва (не всі, виходить, звідти свій обід в Інстаграмі постять). Ці роботи принесли їм 98 та 100 балів зі 100 можливих і вивели у міжнародний раунд змагань. Далі посилено готувалися до очного туру конкурсу: студіювали величезний файл з усіма можливими питаннями, що можуть поставити судді, намагалися їх передбачити. Важко уявити, як у головах тендітних панянок здатні вміститися численні документи міжнародних органів, що можуть бути дотичними до справи, але саме так і сталося. І коли у критичний момент треба було оперативно відшукати у тій голові потрібну паралель – вона знайшлася!
– Ми згадали доповідь Комітету з прав людини ООН, де реальна ситуація викладена тими самими словами, що й у нашій справі, –  описує момент істини Анастасія Моїсеєва. –  Адже нас навмисне наштовхують на думку брати аргументи з реального життя. Головне – вчасно відшукати їх.
Рівень імпровізації на змаганні у Гаазі високий, на питання суддів маєш відповідати миттєво, за цитування справ чи наукових робіт нараховують додаткові бали. Вдало реагувати зможеш тільки тоді, коли досконало володієш потрібною інформацією. За кілька днів змагань наша команда вийшла у чвертьфінал і посіла у загальному заліку 11 місце (з 63 команд з усіх куточків світу).
Справа для конкурсу цілком вигадана, її в усіх деталях розробляють вельми поважні правники з усього світу (один із них – Майкл Шарф – на фото поруч із нашими дівчатами). Але вона базується на реальній практиці чи навіть справі, яку нині розглядає МКС. Цьогорічна справа про геноцид і злочини проти людяності стосувалася також дитини, яку змушували воювати.
– Ти глибоко поринаєш у саму справу, – зізнається Лариса Радченко. – Згодом відчуваєш, що її герої вже реальні для тебе – як і все, що з ними сталося.
Конкурс проходить кількома мовами (наша команда виступала в англомовному) для того, щоб зацікавити якнайбільше студентів різних країн  роботою МКС, популяризувати її та, зрештою, розповісти чимширшому колу людей про те, як МКС може допомогти подолати безкарність винних у найтяжчих міжнародних злочинах.
– З 2014 року міжнародне кримінальне правосуддя з цікавого теоретичного питання перетворилося для України на реальність, – говорить тренер команди, доцент кафедри міжнародного права ІМВ Микола Гнатовський. – Утім, невігластво щодо можливостей «гаазького трибуналу», як МКС помилково охрестили вітчизняні політики, не могло не вражати фахівців. На щастя, в ІМВ міжнародне кримінальне право викладається вже майже 15 років, і Україна вже зараз має достатньо юристів-міжнародників, готових до роботи з МКС та навіть у МКС. До речі, команди ІМВ не вперше беруть участь у моделюванні цього міжнародного суду. У 2012 та 2013 роках наші студенти перемагали у російськомовній моделі МКС у Москві та Гаазі.
Конкурс рівня ICC Moot Court Competition у рази підвищує інтенсивність міжнародного спілкування майбутніх правників. Колег по судовим дебатам у Гаазі можна зустріти у будь-якій точці світу.
– Нещодавно ми як волонтери брали участь у конференції з пост-конфліктного правосуддя у Києві, на яку з’їхалися чимало провідних науковців і практиків з усього світу, – розповідає Єлизавета Демиденко. – Серед них були люди, прямо або опосередковано залучені до роботи МКС. Албі Сакс, легендарний суддя з Південної Африки, дуже цікавився, наскільки українська молодь долучається до вирішення правових аспектів конфлікту.
Можемо сміливо стверджувати, що у нашому Університеті вже є кадри з числа студентів, компетентні для вирішення таких проблем. Доведено Гаазьким конкурсом.