крути. Вони були першимиЛюдмила Круглова ,
директор Музею історії КНУ

У рамках проекту «Героїка української революції» в Музеї історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка проходить виставка під назвою «Бій під Крутами», присвячена трагічним подіям 29 січня 1918 року. Подвиг загиблих тоді студентів Київського університету став символом патріотизму та нескореності у боротьбі за незалежну Україну.
Виставка є частиною історико-меморіальних заходів з нагоди вшанування пам’яті студентів-героїв та приурочена до дня перепоховання їх біля Аскольдової могили у Києві. Вона суттєво доповнює документальну частину експозиції Музею історії Університету, присвячену цим подіям.
Матеріали для виставки підготував доцент кафедри давньої та нової історії України історичного факультету Університету Олександр Надтока – учасник АТО, який нещодавно повернувся з передової і не за чутками знає, як Україна виборює й нині свою незалежність на сході нашої країни. Він прочитав для студентів Університету низку тематичних лекцій та поділився власними спогадами, провівши паралель між подіями минулого і сучасністю.
Для створення виставки були використані матеріали Центрального державного кінофотофоноархіву, наукової бібліотеки Центральних державних архівів України, Історико-культурного товариства «Герої Крут» та приватних архівів викладачів історичного факультету.
Фотодокументальний блок виставки має п’ять тематичних розділів: «Політики і військо 1917-1918 рр.»; «Добровольча молодь на початку 1918 р.»; «Постаті Крутян та їхніх близьких»; «Армія УНР та повстанці: воєначальники, отамани, козаки»; «Спадщина Тараса Шевченка в національно-визвольній боротьбі (1917-1923 рр. та 1930-1950-х рр.)».
Серед речових експонатів виставки представлені оригінальні багнети, знайдені дослідниками поблизу залізничної станції Крути.
Виставка знайомить відвідувачів з цінними документальними джерелами, які проливають світло на правдиві історичні події минулого століття, та сприяє вихованню патріотичних почуттів у студентської молоді.