На початку року до нашого університету завітав ректор університету міста Аріель (Держава Ізраїль) професор Міхаель Зініград. Він прочитав блискучу лекцію про те, як перетворити технологічні розробки на бізнес.
Це сьогодні Ізраїль –  оаза технологій. У країні з 8-мільйонним населенням працюють близько 4 тисяч хайтек-компаній, а 11 % ВВП складає високотехнологічна продукція. Вона ж становить близько половини експорту країни. А ще 60 років тому чи не єдиною статтею ізраїльського експорту були апельсини. Але нація дивилася в майбутнє, і тому ще 1955 року в Інституті Вейцмана з’явилася перша компанія трансферу технологій. Уже 1971 року тут створили перший у світі ефективний препарат для лікування розсіяного склерозу «копаксон», продажі якого сягають нині сотень мільйонів доларів на рік.
Продукт генної інженерії іншої трансферної компанії відомий сьогодні кожному – помідори сорту черрі. Їх селекціонував аспірант Єврейського університету в Єрусалимі Хаїм Рабинович. Тільки університетові технологія принесла понад мільярд доларів!
Відомі на весь світ ізраїльські технологічні теплиці намагалися відтворити в багатьох країнах світу, і лише тут вони мали успіх. Суть проекту проста: держава надає науковцю гроші, готову інфраструктуру і два роки часу на розробку ідеї. Навіть якщо результату не буде, гроші повертати не потрібно. Навіть якщо з 10 проектів 2 будуть успішними, результат вважатимуть добрим. Сьогодні уже 7-8 проектів з 10 дають позитивний результат, звідти така кількість стартапів в Ізраїлі.
Важливо бачити перспективу, пропонувати те, на що буде попит через 20 років. Так було створено легендарний ізраїльський «Залізний купол».
Навчити науковців думати інакше, не боятися віддати свій результат у чужі руки задля прибутку в майбутньому непросто. Однак іншого шляху, на думку ректора університету м.Аріель, просто не існує.