Новий рік для магістрантки Інституту високих технологій КНУ, міжнародної гросмейстерки, заслуженої майстрині спорту, срібної призерки Всесвітньої шахової олімпіади Юлії Осьмак (повний перелік її титулів зайняв би добрих пів сторінки) розпочався з перемоги. Дівчина посіла перше місце на міжнародному турнірі з шахів для жінок (11th Sharjah International Cup for Women Online). Юлія набрала 7 очок і стала одноосібно першою.
Змагання відбувалися в онлайн-режимі під егідою шахової федерації Об’єднаних Арабських еміратів (швейцарська система, 9 турів, відбір – 483 учасниці, фінал – 36).
Перемога далася українці непросто, увага до турніру була як ніколи великою.
– Я потрапила спершу в топ-25, відібралася в фінал, а там був дводенний рапід-турнір, – розповідає Юлія Осьмак. – Дев’ять турів за швейцарською системою. І цей турнір я виграла!
На відміну від усіх попередніх змагань, тут не було глядачів, камер і фотоспалахів, до яких учасники міжнародних турнірів звикли, але все ж потерпають від них.
«Шахи для тебе – це спорт, мистецтво чи свято?» – запитали ми Юлію.
– Для мене це, насамперед, гра, яка мені надзвичайно подобається. Від спорту тут не втечеш. По тому, скільки треба висидіти за дошкою, тренуватися, витримувати психологічні навантаження, – це однозначно спорт. Мистецтво імпровізації тут також присутнє, але на чемпіонатах, де треба показати результат, важко думати про красу гри. На якомусь спокійнішому турнірі, де не такий важливий результат, можна подумати й про те, як зіграти красиво. Гра – завжди свято, тільки не тоді, коли програєш. Але програш – плацдарм для нових успіхів.
Юля – чи не єдина з топ-шахісток України, яка крім шахів займається чимось іще. Вона навчається в Інституті високих технологій КНУ й переконана, що саме навчання в університеті допомагає їй тримати мозок у тонусі. Влітку, коли немає занять, їй менше щастить у шахах. Такий от парадокс. Тож зима має бути успішною для Юлії.
Вона грає в шахи з п’яти років, відколи навчив дідусь. На перші великі змагання Юлія потрапила у 8 років і досі пам’ятає, як їх програла. Довго плакала після того, як переможцям вручали призи, а їй ні. Але вже за два місяці виграла національний турнір серед однолітків і поїхала на чемпіонат світу. Там посіла 5-те місце.
Чи приходить друге дихання під час гри? Так, дуже часто. Дівчина відчуває його тоді, коли після кількох програшів поспіль починаються перемоги. Коли здається, що геть усе погано – від позиції до перспектив – і раптом все різко змінюється на краще.
А щойно Юлія Осьмак отримала чергову блискучу перемогу, ставши чемпіонкою The University of Texas Rio Grande Valley на Texas Collegiate Women’s Champion 2021!