ЮляЛариса КІТ.

Новий рік для магістрантки Інституту високих технологій КНУ, міжнародної гросмейстерки, заслуженої майстрині спорту, срібної призерки Всесвітньої шахової олімпіади Юлії Осьмак (повний перелік її титулів зайняв би добрих пів сторінки) розпочався з перемоги. Дівчина посіла перше місце на  міжнародному турнірі з шахів для жінок (11th Sharjah International Cup for Women Online). Юлія набрала 7 очок і стала одноосібно першою.

Змагання відбувалися в онлайн-режимі під егідою шахової федерації Об’єднаних Арабських еміратів (швейцарська система, 9 турів, відбір – 483 учасниці, фінал – 36).

Перемога далася українці непросто, увага до турніру була як ніколи великою.
– Я потрапила спершу в топ-25, відібралася в фінал, а там був дводенний рапід-турнір, – розповідає Юлія Осьмак. – Дев’ять турів за швейцарською системою. І цей турнір я виграла!
На відміну від усіх попередніх змагань, тут не було глядачів, камер і фотоспалахів, до яких учасники міжнародних турнірів звикли, але все ж потерпають від них.
«Шахи для тебе – це спорт, мистецтво чи свято?» – запитали ми Юлію.
– Для мене це, насамперед, гра, яка мені надзвичайно подобається. Від спорту тут не втечеш. По тому, скільки треба висидіти за дошкою, тренуватися, витримувати психологічні навантаження, – це однозначно спорт. Мистецтво імпровізації тут також присутнє, але на чемпіонатах, де треба показати результат, важко думати про красу гри. На якомусь спокійнішому турнірі, де не такий важливий результат, можна подумати й про те, як зіграти красиво. Гра – завжди свято, тільки не тоді, коли програєш. Але програш – плацдарм для нових успіхів.
Юля – чи не єдина з топ-шахісток України, яка крім шахів займається чимось іще. Вона навчається в Інституті високих технологій КНУ й переконана, що саме навчання в університеті допомагає їй тримати мозок у тонусі. Влітку, коли немає занять, їй менше щастить у шахах. Такий от парадокс. Тож зима має бути успішною для Юлії.
Вона грає в шахи з п’яти років, відколи навчив дідусь. На перші великі змагання Юлія потрапила у 8 років і досі пам’ятає, як їх програла. Довго плакала після того, як переможцям вручали призи, а їй ні. Але вже за два місяці виграла національний турнір серед однолітків і поїхала на чемпіонат світу. Там посіла 5-те місце.
Чи приходить друге дихання під час гри? Так, дуже часто. Дівчина відчуває його тоді, коли після кількох програшів поспіль починаються перемоги. Коли здається, що геть усе погано – від позиції до перспектив – і раптом все різко змінюється на краще.

А щойно Юлія Осьмак отримала чергову блискучу перемогу, ставши чемпіонкою The University of Texas Rio Grande Valley на Texas Collegiate Women’s Champion 2021!