зельм (2)Лариса КІТ

Щороку публічні лекції Філдсівського лауреата, Почесного доктора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, викладача кафедри алгебри і комп’ютерної математики механіко-математичного факультету КНУ Юхима Зельманова збирали в університетських аудиторіях сотні зацікавлених слухачів. Одна з них – «Математика – наука чи мистецтво?» – справила враження настільки незабутнє, що нещодавно її довелося повторити. Звичайно, у світлі нинішніх реалій, в онлайн форматі. 8 грудня 2020 року на платформі харківського освітнього проєкту «Школа ІТ професіоналів «ProfIT» Юхим Зельманов прочитав свою блискучу лекцію для широкого кола зацікавлених.
– Якщо ви почуєте розмову двох математиків, можете прийняти їх за мистецтвознавців, вони ж бо люблять повторювати «це красиво – це некрасиво», – окреслив тему своєї знаменитої лекції Юхим Зельманов.
Для нього душа математики – доведення, критерій істини – повторюваність експерименту, золотий стандарт краси – у теорії Галуа.
«Я не знаю, чи є бог, але якщо він є – він знає теорію груп», – улюблений вислів Шелдона Глешоу. Математика, переконаний Юхим Зельманов, дивне мистецтво – найбільш елітне і найкраще профінансоване (промисловістю та армією). Останнє поки що – не про нас.
Про алгебраїстів у декадансі, публічну криптографію і симпатичне сімейство графів Келі він може складати поеми, які навіть віртуальна аудиторія слухає затамувавши подих, – от хто здатний закохати в математику!