DSC_4125Міжнародний день рідної мови у КНУ минув у плідній академічній дискусії  на тему «Мовна деколонізація України: закон і практика», яку ініціювали й провели в Інституті філології. Учасниками заходу стали директор ІФ Григорій Семенюк, проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Бугров, директор Інституту української мови НАНУ Павло Гриценко, професор Віденського університету Міхаель Мозер, викладачі та науковці Інституту. До жвавої бесіди долучилися також представники громадських організацій та студенти-філологи.
Спонукати людей до визнання й використання саме рідної мови закликає ЮНЕСКО, і, власне, для цього запроваджує Міжнародний день рідної мови. З огляду на інформаційні реалії сьогодення, полеміка в Інституті філології у цей день точилася навколо мовної політики в Україні, законопроектів про державну мову, скасування сумнозвісного Закону 2012 року про регіональні мови тощо. Професори та громадські діячі міркували, чому за 25 років незалежності українська мова так і не стала насправді державною та все ще потребує захисту, тоді як в інших державах мова корінного населення не є предметом дискусії, а використовується «за замовчуванням».
З основними положеннями трьох нових законопроектів про державну мову, підготовлених для розгляду у Верховній Раді України, ознайомила слухачів заступник директора ІФ Ганна Черненко. Основне завдання цих законопроектів – допомогти поширити українську в освіті, пресі, на радіо, ТБ, у кіно та книговиданні. Документи ініціюють створення відповідних органів контролю щодо вживання української. Крім цього, планується створення Центру української мови, який видаватиме посадовцям сертифікати щодо її знання, Термінологічного центру тощо. До слова, штрафи за порушення закону – до 200-300 неоподаткованих мінімумів – чудовий стимул нарешті визнати українську державною!