гоголіВіталій ГРИЩЕНКО,
Канівський природний заповідник

Каскад ГЕС створив чимало проблем для екосистеми Дніпра, але є й інший бік – це значно покращило умови зимівлі водоплавних птахів. Раніше річка повністю замерзала, лише подекуди залишалися ополонки та промоїни – на порогах, перекатах, у місцях виходу джерел. Зараз же біля ГЕС постійно існують ділянки відкритої води. Канівська ГЕС працює в піковому режимі, тобто її запускають 2-3 рази на добу, коли виникає підвищена потреба в електроенергії. Завдяки цьому в нижньому б’єфі виникають значні коливання рівня води. Лід ламається й виноситься течією. Залежно від погоди й режиму роботи електростанції відкрита вода може тягнутися на десятки кілометрів. Навіть за сильних морозів залишаються чималі ополонки та промоїни. Саме тому на Дніпрі біля Канева можна побачити багато птахів, яким, здавалося б, не місце серед криги.
Коли заходить мова про пернатих, що прилітають до нас зимувати, перш за все згадують снігурів, омелюхів та іншу дрібноту. Але тут «теплі південні краї» і для деяких качок. Зиму на наших водоймах проводять гоголі, великі крохалі та деякі інші види. Чимало таких північних качок можна побачити біля Канівської ГЕС. Залишаються на зимівлю й деякі місцеві птахи – крижні, лебеді, мартини.
Науковці Канівського природного заповідника щороку проводять облік птахів, які зимують на Дніпрі. Такий моніторинг дає змогу тримати під контролем одне з основних місць зимівлі на внутрішніх водоймах України. Загалом за 30 останніх років тут виявлено взимку 34 види водоплавних та навколоводних птахів, 7 із них занесені до Червоної книги України. Одні птахи зимують щороку, інші – з’являються час від часу. Найбільш численні види – крижень, гоголь та великий крохаль. Багаторічні дослідження показують, що зростає як видове різноманіття зимуючих птахів, так і їх загальна чисельність.
Ситуація змінюється буквально на очах. Пов’язано це й зі змінами клімату (дедалі більше перелітних птахів залишається зимувати в більш північних широтах), і з ростом чисельності деяких видів. Обліки також показують, що канівська зимівля відіграє важливу роль у збереженні двох птахів, занесених до Червоної книги України, – гоголя та орлана-білохвоста. Взимку тут може зосереджуватися до 5-10% української популяції орланів. Значна частина їх відпочиває та ночує на островах заповідника. Саме завдяки орлану він отримав міжнародний статус території, важливої для охорони птахів (IBA – Important Bird Area).
9 січня ми провели черговий зимовий облік птахів на Дніпрі біля Канева. Завдяки морозній погоді вони зосередилися на невеликих ділянках відкритої води, що значно полегшувало справу. Загалом було зареєстровано близько 6,4 тис. птахів 15 видів. А сонячна погода дозволила відзняти деякі цікаві моменти. Незважаючи на холод, птахи зраділи сонцю. Вони активно перегукувалися та хлюпалися у воді. Порадували орлани. Кілька молодих птахів влаштували повітряні ігри з вищим пілотажем, ганяючись один за одним над Дніпром. А ще вдалося сфотографувати незвичайний спосіб їх полювання – справжнісіньку підлідну риболовлю!