На запрошення Німецького аерокосмічного центру та Європейського космічного агентства ми з колегою Світланою Герасименко та моїми ученицями співробітницями відділу малих тіл Сонячної системи АО КНУТШ Наталією Коваленко та Оленою Мозговою прибули в Європейський центр управління космічними польотами в м.Дармштадт, щоб стати учасниками унікальної події.

РозеттаВона відбулася 12 листопада 2014 року. Із сьомої ранку в конференц-залі Центру зібралися вчені і журналісти з усього світу, очікуючи повідомлення про відокремлення посадкового зонду Філи від орбітального зонду Розетти. Усіх охопило непідробне хвилювання. Адже минуло понад десять років безпрецедентного польоту Розетти в Сонячній системі. За цей час Розетта і її «життєві» вузли оброблялися сонячним вітром – сонячними протонами й електронами міжпланетного середовища. Отож ідеально підігнані вузли й шарніри кріплень Філ на Розетті могли трохи піддатися космічному «зварюванню» під дією такої безперервної обробки. І це могло стати перешкодою при спрацюванні замків, які утримували Філи на Розетті. Але все пройшло чудово. О 8.35 за Грінвічем відбувся один із важливих маневрів – Філи відділився від апарату Розетти. Це був приємний момент. Усі присутні раділи, що маневр пройшов успішно.

Потім упродовж 7 годин учасники прес-конференції з нетерпінням чекали завершення головного маневру всієї місії Розетта – посадки зонду Філи на обраний комісією ЕКА – як вважалося найбезпечніший майданчик Джей (чи, як її назвали, Агілкія, хоч я пропонував назвати це місце на ядрі Києвом). Протягом цього часу кожні 5-10 хвилин на сцені конференц-залу, оформленого у вигляді поверхні ядра комети з її гірськими вершинами, кратерами й рівнинами, виступали вчені, які брали участь у прес-конференції з місії Розетта.

І ось о16.35 ВВ прийшов довгоочікуваний сигнал з операційної кімнати управління про підтвердження посадки модуля Філи на ядро комети. Зал прес-конференції вибухнув оплесками. Всі зіскочили зі своїх місць, обіймалися й вітали одне одного, радіючи великій події, що вперше в історії науки і людської цивілізації відбулася в космосі.

- Це колосальний крок для людства, – сказав у своєму виступі генеральний директор Європейського космічного агентства професор Жан-Жак Дорден. Я в своєму виступі відзначив, що день посадки Філ на ядро комети Чурюмова-Герасименко – великий день в історії астрономії і космонавтики, безпрецедентна подія в світовій науці, здійснена руками талановитих учених та інженерів.

 

К.ЧУРЮМОВ,

член-кореспондент НАНУ,

 професор

доктор фізико-математичних наук,

головний науковий співробітник КНУ